Jakie są największe turnieje esportowe na świecie?

Mało który sport rozwija się w takim tempie, jak esport. Cyfrowe zmagania oraz rozgrywki prowadzone za pośrednictwem komputerów czy konsol przeszły błyskawiczny rozwój, od niszowych zabaw prowadzonych w piwnicach czy niewielkich kafejkach internetowych do olbrzymich wydarzeń, pełnych sponsorów, mediów (w tym tradycyjnych) oraz niewyobrażalnych nagród. Poniżej omówione zostaną największe i najważniejsze turnieje esportowe, które obecnie budzą emocje milionów graczy na całym świecie.

League of Legends World Championship

Turniej to po prostu Mistrzostwa Świata w grę League of Legends, nazywane też po prostu “Worldsami”. Rozgrywki w popularnego LoLa odbywają się od kilkunastu lat; ich pierwsza odsłona miała miejsce w 2011 roku. Zawody przeszły długą drogę pod bacznym okiem Riot Games, czyli firmy stojąces za sukcesem samej gry. Ostatnie mistrzostwa w 2023 roku oglądało w najważniejszym momencie ponad sześć milionów osób. Tym samym przebity został rekord z roku 2022, kiedy rozgrywki zgromadziły ponad pięć milionów widzów przed monitorami.

Intel Extreme Masters

Tak naprawdę nie jest to jeden turniej, a cykl rozgrywek podzielonych na różne gry. Esportowcy rywalizowali przy takich tytułach, jak League of Legends, Warcraft III czy nawet Quake. Obecnie najważniejsze wydarzenie to turniej w Counter Strike: Global Offensive. IEM, jak skracana jest nazwa rozgrywek, cieszy się olbrzymią popularnością: ma wielkich sponsorów, nagrody liczące miliony dolarów, rzesze fanów oraz wsparcie twórców gier. Finały od lat rozgrywane są w Katowicach. Historia turnieju sięga aż 2006 roku! Jest tak znany, że można go nawet obstawiać u bukmacherów; pojawiają się również zakłady na ComeOn.

The International

Tak jak Riot Games ma swoje Worldsy oraz LoLa, tak Valve ma własny turniej, w którym esportowcy biorą udział w rozgrywkach w Dotę 2. Porównanie nie jest przypadkowe – zarówno w przypadku LoLa, jak i Doty 2 drużyny liczą po pięciu graczy, obie gry należą też do bardzo lubianego gatunku MOBA, czyli multiplayer online battle arena. Kolejnym wspólnym mianownikiem jest rok 2011, w którym miały miejsce pierwsze edycje zarówno Worldsów, jak i The International. W finałach udział bierze kilkanaście drużyn; liczba różniła się na przestrzeni lat, obecnie przyjęto, że rozgrywki prowadzi szesnaście najlepszych zespołów. The International znane jest z rekordowo wysokiej puli nagród – obecnie jest to oszłamiające czterdzieści milionów dolarów!

Powiązany post  Kody do The Sims 4 Kraina Magii Spellcaster, Dzielność

Overwatch Champions Series

Pod taką nazwą turniej odbywa się dopiero od tego roku, wcześniej znany był jako Overwatch League albo po prostu OWL. Pierwszy standardowy sezon rozgrywek miał miejsce w 2018 roku. Jak sama nazwa wskazuje, w turnieju gracze rywalizują drużynowo w grze Overwatch, a całość organizowana jest przez Blizzard Entertainment, czyli firmę stojącą za sukcesem gry.

Podsumowanie

Obecnie w świecie esportu dzieje się tak dużo, że trudno za wszystkim nadążyć – z dnia na dzień pojawiają się nowe rozgrywki, a nawet wielkie turnieje upadają (jak w przypadku Fortnite World Cup, który był organizowany przez Epic Games, jednak z uwagi na pandemię upadł po jednej edycji). Obecnie każdy kontynent ma własną większą lub mniejszą ligę, w której esportowcy na różnych poziomach ścierają się w takie gry, jak League of Legends, Counter Strike i Dota 2, ale można odnaleźć również nieco mniej popularne tytuły (przynajmniej pod względem zmagań), jak Rainbow Six, FIFA czy Starcraft 2. W wielu miejscach trwają też rozgrywki w tytuły retro: Warcraft 3, Quake, Unreal czy kultowe Heroes of Might and Magic 3 oraz bardziej casualowe Wormsy.

Dodaj komentarz