Jak zmienić postać w GTA 5

Mimo że GTA 5 zostało wydane ponad siedem lat temu, zdołało zachować swoją popularność do dziś. Po części Rockstar zawdzięcza to GTA Online, które rozrosło się do ogromnej społeczności, która prawdopodobnie pozostanie popularna aż do premiery GTA 6 (prawdopodobnie w 2024 roku). Mimo to ludzie nadal cieszą się kampaniami dla jednego gracza w GTA 5.

Jedną z innowacyjnych mechanik, która odróżnia piątą część gry od wcześniejszych odsłon GTA, jest fabuła składająca się z trzech postaci. Grasz jako Michael, gangster w średnim wieku przechodzący kryzys wieku średniego, Franklin, człowiek związany z ulicznym gangiem, który chce awansować w życiu, oraz Trevor, który… no cóż… musisz zagrać w grę.

kody GTA 5

Przełączanie się pomiędzy tymi trzema postaciami jest możliwe przez większość GTA 5, a w niektórych przypadkach nawet podczas misji. Zagłębmy się w przełączanie postaci w GTA 5 na różnych platformach.

Zmienianie postaci w GTA 5

Po pierwsze, tak, możliwe jest przełączanie się pomiędzy trzema postaciami podczas trybu free-roam. Jest to tak proste, jak przytrzymanie przycisku i wybranie jednej z dwóch pozostałych postaci (szczegóły poznamy później). W momencie przełączenia się na inną postać, kamera nawiguje do miejsca, w którym ta postać w danej chwili się znajduje.

Te przełączenia również zostały wykonane w sposób ciekawy i wciągający. Przykładowo, przełączenie się na Trevora może spowodować, że zobaczymy moment, w którym pozornie próbuje on zepchnąć martwe ciało do toalety. Może też gonić kobietę próbującą przeprosić za nieprzyzwoite obnażenie, a nawet wrzucić mężczyznę do wody z deptaka. Inne postacie również posiadają ciekawe przełączniki; żaden jednak nie dorównuje Trevorowi.

Podczas misji wprowadzającej zostaniesz zapoznany z mechaniką przełączania. Nie będziesz miał jednak dostępu do tej funkcji, dopiero gdy połączysz się z pozostałymi dwoma postaciami (po Prologu przez kilka misji grasz z Franklinem). Po pewnym czasie będziesz mógł przełączać się pomiędzy trzema postaciami w większości momentów w grze.

Powiązany post  kod na spadochron gta 5 i jak używać spadochronu

Niektóre misje mogą uniemożliwić ci wykonanie przełączenia lub ograniczyć je do dwóch postaci. W niektórych momentach gry nie będziesz mógł wybrać innej postaci nawet podczas swobodnego poruszania się. Zależy to od fabuły.

Zobaczmy jednak, jak faktycznie przełączać postacie w GTA 5, z platformy na platformę.

Jak zmienić postać w GTA 5 na PC

Gracze pecetowi musieli poczekać dobrą chwilę po premierze gry na konsolach (to już poniekąd tradycja Rockstar), ale i tak w końcu dostali identyczną grę, jak gracze konsolowi. Oczywiście przełączanie postaci odgrywało równie ważną rolę na PC, jak i na konsolach. Oto jak przełączać się między postaciami w GTA 5 na komputerze.

 1. Po uruchomieniu gry przytrzymaj klawisz Alt.
 2. Za pomocą klawiszy kierunkowych lub myszy podświetl postać, na którą chcesz się przełączyć, a następnie zwolnij klawisz Alt.

Przełączanie się między postaciami w GTA 5 jest tak proste jak to.

Jak przełączać postacie w GTA 5 na PS4

Ta sama zasada, którą wyjaśniliśmy dla wersji PC gry, ma zastosowanie na konsolach, w tym na PS4. Jedyna różnica polega na tym, że używane klawisze są inne.

 1. Przytrzymaj przycisk Down Button na D-Padzie.
 2. Podświetl postać, na którą chcesz się przełączyć, używając prawego drążka analogowego.
 3. Zwolnij przycisk Down Button, aby się przełączyć.

Jak zmienić postać w GTA 5 na PS3

Chociaż PS3 brzmi jak dawno, dawno temu (co z PS5 jest na zewnątrz od miesięcy), GTA 5 został wydany jeszcze podczas panowania PS3 jako konsoli next-game. PS4 ujrzało światło dzienne kilka miesięcy po premierze GTA 5. Gra jest więc zdecydowanie grywalna na konsolach PS3. Oto jak przełączać postacie podczas gry na starszej konsoli.

 1. Przytrzymaj przycisk Down Button na D-Padzie.
 2. Używając Prawego Drążka Analogowego wybierz postać, na którą chcesz się przełączyć.
 3. Puść przycisk w dół, aby dokonać przełączenia.

Jak zmienić postać w GTA 5 na Xboxie

Niezależnie od tego, czy grasz w grę na Xbox 360 czy Xbox One, zarówno zasada, jak i sekwencja klawiszy jest taka sama. Oto jak przełączać postacie w GTA 5 na każdej z dwóch konsol.

 1. Naciśnij i przytrzymaj przycisk Down Button znajdujący się na D-Padzie.
 2. Wybierz preferowaną postać za pomocą Prawego drążka analogowego.
 3. Zwolnij przycisk Down Button, aby wybrać podświetloną postać.
Powiązany post  kod na samolot spawn stunter gta 5

Jak zmienić postać w GTA 5 Online

GTA Online pozwala każdemu graczowi na stworzenie dwóch różnych postaci i używanie ich w dogodnym dla siebie momencie. Oczywiście, gracz może przełączać się między nimi. Jednak przełączanie postaci w trybie Online nie jest tak proste, jak w wersji gry dla jednego gracza. Oto jak przełączać się między swoimi dwoma postaciami w GTA 5 Online.

 1. Aktywuj menu pauzy gry podczas gry jedną z dwóch postaci i wybierz zakładkę Online.
 2. Przejdź do opcji Zamień postać.
 3. Potwierdź, że chcesz wyjść z sesji.
 4. Wybierz postać, na którą chcesz się przełączyć, używając klawiszy kierunkowych.
 5. Potwierdź.

Jak zmienić slot na postać w GTA 5

Po wciśnięciu i przytrzymaniu klawisza Alt (PC) lub przycisku Down na D-Padzie (konsole), w prawym dolnym rogu ekranu pojawi się malutkie menu postaci. Zobaczysz Michaela (niebieski) po lewej, Franklina (zielony) na górze i Trevora (pomarańczowy) po prawej. Możesz chcieć przełączyć te sloty postaci, ale, niestety, nie można tego zrobić w GTA 5. Trzy postacie są zawsze związane ze wspomnianymi pozycjami.

Podobnie, na ekranie wyboru postaci w GTA 5 Online, postacie są związane ze swoimi pozycjami i nie można ich przełączać.

Najczęściej zadawane pytania

Jak zmienić tryb celowania w GTA 5?

W zależności od tego, jakim graczem jesteś, możesz preferować różne tryby celowania w GTA 5. Na szczęście, opcja wyboru pomiędzy trybami celowania jest obecna.

Jednak niektórzy gracze stwierdzili, że opcja trybu celowania jest wyszarzona w trybie Online. Chociaż GTA 5 i GTA Online są ogólnie uważane za oddzielne gry, ustawienia z trybu dla pojedynczego gracza przenoszą się na te z wersji online.

Przełącz się więc na postać z trybu dla jednego gracza (Michael, Franklin lub Trever), przejdź do menu, przejdź do zakładki Ustawienia, wybierz opcję Sterowanie i wybierz preferowany tryb celowania. Zmiany te będą obowiązywać również w trybie gry wieloosobowej.

Powiązany post  kod na motor gta 5: Oto wszystkie kody GTA 5 na motor na PC i Xbox/PS 4

Jak zmienić tryb gry z pierwszej osoby na trzecią w GTA 5?

Niezależnie od tego, na której platformie grasz w GTA 5 online, możesz przełączać się między pierwszą a trzecią osobą w GTA 5.

W przypadku PS4, naciśnij touchpad, aby wykonać przełączenie.

Na Xbox One, przycisk Select robi to samo.

Jeśli chodzi o PC, wciśnięcie klawisza V spowoduje przełączenie między widokiem z pierwszej i trzeciej osoby.

Podczas gdy niektórzy gracze wolą tryb pierwszoosobowy od trzecioosobowego, mogą uznać, że jazda w pierwszej osobie jest trudna. Na szczęście gra pozwala grać w pierwszej osobie podczas poruszania się pieszo i automatycznie przełączać się na trzecią osobę podczas jazdy pojazdem (lub odwrotnie).

W tym celu przejdź do menu Ustawienia, wybierz opcję Wyświetlacz i aktywuj opcję Zezwalaj na niezależne tryby kamery.

Co więcej, jeśli wejdziesz do menu Controls, możesz sprawić, że przełączanie się z pierwszej na trzecią osobę będzie następowało w trakcie wchodzenia do osłony na piechotę. To również może zwiększyć efektywność gry.

Dlaczego nie mogę zmienić swojej postaci w GTA 5?

Istnieją dwa główne powody, dla których możesz nie być w stanie przełączać się między postaciami w GTA 5. Pierwszym z nich jest to, że możesz być w misji, która nie pozwala na przełączanie postaci. Drugim powodem może być to, że jesteś zbyt blisko misji. Jeśli jesteś zbyt blisko punktu misji, menu, które zwykle przynosi ekran postaci, może wyświetlać zamiast niego ekran stacji radiowej. Odjedź około 10 sekund od punktu misji i spróbuj ponownie.

Jeśli żadna z tych dwóch przyczyn nie wystąpi, skontaktuj się z pomocą techniczną Rockstar, która pomoże Ci rozwiązać ten problem.

Jak przełączyć się z powrotem na Franklina w GTA 5?

W pewnym momencie w trybie fabularnym gry możesz nie być w stanie grać jako Franklin. Dzieje się tak, w większości przypadków, przy passie kilku kolejnych misji z Trevorem. Nie będziesz mógł przełączyć się na Franklina lub Michaela, nawet podczas trybu free-roam. Po prostu graj dalej w misje fabularne, aby rozwijać grę, a opcja przełączania stanie się ponownie dostępna. Zachęcamy jednak do zanurzenia się w misjach Trevora, są one genialne.

GTA 5 Przełączanie między postaciami

Niezależnie od platformy, na której grasz w GTA 5, możesz przełączać się między trzema dostępnymi postaciami przez większość gry. To proste jak przytrzymanie przycisku menu postaci (Alt na PC, Down Button na D-pad na konsolach) i wybranie postaci, na którą chcesz się przełączyć.

Mamy nadzieję, że ten poradnik pomógł ci nauczyć się przełączać między postaciami w GTA 5 i obejść wszelkie problemy, które mogłeś napotkać. Jeśli masz coś jeszcze do dodania lub więcej pytań, uderzaj w komentarze poniżej i daj nam znać.